OPATRENIA VO FINANČNEJ OBLASTI
Dňa 13.05.2020 bola NRSR schválená novela zákona č. 67/2020 o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19, ktorou okrem iného došlo ku rozšíreniu finančných opatrení na zmiernenie vplyvov koronakrízy o ďalšie opatrenie, ktorým je finančná pomoc na zabezpečenie likvidity malých, stredných a veľkých podnikov. Ide o pomoc v podobe záruk a úverov poskytovaných prostredníctvom úverových inštitúcií. Táto novela nadobudne účinnosť dňom jej vyhlásenia v Zbierke zákonov SR, čo by malo nastať v priebehu nasledujúcich dní.
FINANČNÁ POMOC NA ZABEZPEČENIE LIKVIDITY MALÝCH, STREDNÝCH ALEBO VEĽKÝCH PODNIKOV
V našom Newsletteri č. 02 zo dňa 06.04.2020 sme Vás informovali o možnosti využitia pomoci na udržanie prevádzky v malých a stredných podnikoch, pričom novelou prijatou dňa 13.05.2020 bola táto pomoc rozšírená aj pre veľké podniky a zároveň bol stanovený proces poskytovania tejto pomoci.
1. Na zabezpečenie likvidity malých, stredných alebo veľkých podnikov v súvislosti so zmiernením negatívnych následkov pandémie môžu poskytnúť finančnú pomoc Exportno-importná banka Slovenskej republiky a fondy spravované spoločnosťou Slovak Investment Holding, a. s..
2. Túto finančnú pomoc je možne poskytnúť vo forme:
a. Záruky za úver poskytnutý bankou,
b. odpustenia poplatku za záruku za úver poskytnutý bankou.
3. Záruku je možné poskytnúť podniku, ktorý:
a. nie je osobou, ktorá má oprávnenie na sprostredkovanie zamestnania za úhradu alebo je agentúrou dočasného zamestnávania,
b. nemá voči Sociálnej poisťovni a alebo príslušnej zdravotnej poisťovni zákonom určené nedoplatky po lehote splatnosti viac ako 90 dní,
c. nebolo voči podniku začaté konkurzné konanie alebo reštrukturalizácia, a
d. spĺňa ďalšie podmienky určené bankou.
4. Poplatok za záruku za úver poskytnutý bankou možno podniku odpustiť, ak podnik v období určenom v zmluve o úvere uzavretej medzi bankou a podnikom udrží úroveň zamestnanosti určenú v zmluve o úvere.
5. Ministerstvo financií ručí za záväzky poskytovateľa pomoci vzniknuté z poskytovania záruk za úvery bezpodmienečne a neodvolateľne.
POUKÁZANIE A POUŽITIE PODIELU ZAPLATENEJ DANE Z PRÍJMOV
1. V našom Newsletteri č. 02 zo dňa 06.04.2020 sme Vás informovali o možnosti podania vyhlásenia o poukázaní podielu zaplatenej dane z príjmov daňovníka do konca druhého kalendárneho mesiaca nasledujúceho po skončení obdobia pandémie.
2. V zmysle prijatej novely správca dane preskúma splnenie podmienok podaného vyhlásenia o poukázaní podielu zaplatenej dane z príjmov daňovníka v zmysle Zákona o dani z príjmov a následne poukáže podiel zaplatenej dane z príjmov, a to do:
i. 31. júla 2020, ak ide o vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane z príjmov, ktoré je súčasťou daňového priznania k dani z príjmov, pri ktorom posledný deň lehoty na podanie tohto daňového priznania uplynul 31. marca 2020 a toto daňové priznanie sa v tejto lehote aj podalo,
ii. 31. augusta 2020, ak ide o vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane z príjmov uvedené na tlačive pre fyzické osobe na tento účel v zmysle Zákona o dani z príjmov predloženom správcovi dane do 30. apríla 2020,
iii. troch mesiacov od konca kalendárneho mesiaca, v ktorom bolo vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane z príjmov podané ako súčasť daňového priznania k dani z príjmov za zdaňovacie obdobie, ktorého posledný deň lehoty na jeho podanie uplynie počas obdobia pandémie a v tejto lehote sa daňové priznanie aj podá, okrem vyhlásenia o poukázaní podielu zaplatenej dane z príjmov podľa písmena (i).
3. Takýto podiel zaplatenej dane z príjmov poukázaný správcom dane nemožno upravovať, ak sa dodatočne zistí, že daňová povinnosť daňovníka bola iná. Ak daňovníkovi vznikne daňový preplatok na dani z príjmov, o rozdiel medzi sumou poukázanou prijímateľovi podielu zaplatenej dane z príjmov a sumou zodpovedajúcou podielu zaplatenej dane z príjmov z upravenej daňovej povinnosti sa daňovníkovi zníži daňový preplatok na dani z príjmov.
PREDDAVKY NA DAŇ Z PRÍJMOV
1. V našom Newsletteri č. 02 zo dňa 06.04.2020 sme Vás informovali o možnosti platenia preddavku na daň, ktorý sa stal splatným počas obdobia pandémie až do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po skončení obdobia pandémie
2. Ak zaplatené preddavky na daň z príjmov splatné od začiatku zdaňovacieho obdobia do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom daňovník podal daňové priznanie k dani z príjmov alebo do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom uplynie lehota na podanie daňového priznania k dani z príjmov, ak daňovník do konca tejto lehoty daňové priznanie k dani z príjmov podá, sú vyššie ako vyplývajú z výpočtu podľa daňového priznania k dani z príjmov podaného v období od 1. januára 2020 do skončenia obdobia pandémie, použijú sa na budúce preddavky na daň z príjmov alebo sa na základe žiadosti daňovníka vrátia.
3. Ak by daňovník podal daňové priznanie k dani z
príjmov do 31. marca 2020, správca dane vráti rozdiel v zaplatených preddavkoch
na daň z príjmov v zmysle vyššie uvedeného, a to v lehote do:
i. 30 dní odo dňa podania žiadosti, ak túto žiadosť daňovník podal po 30. apríli 2020
ii. 31. mája 2020, ak túto žiadosť daňovník podal do konca apríla 2020.
4. Rozhodnutie o žiadosti o vrátenie preddavkov na daň z príjmov platených na základe poslednej známej dane z príjmov, ktoré sú vyššie ako vyplývajú z výpočtu podľa daňového priznania k dani z príjmov podaného v období od 1. januára 2020 do skončenia obdobia pandémie, nie je prekážkou opätovného podania žiadosti o vrátenie preddavkov na daň z príjmov.
OPATRENIA TÝKAJÚCE SA FINANČNEJ DISCIPLÍNY
Počas obdobia pandémie sa konania o uložení odvodu, penále a pokuty za porušenie finančnej disciplíny, ktoré začali pred obdobím pandémie, prerušujú; pričom právne účinky doteraz vykonané ostávajú zachované. Ak sa obdobie pandémie neskončí do 20. mája 2020, pokračuje sa od 21. mája 2020 vo všetkých konaniach a to aj v tých konaniach, ktoré sa prerušili ešte pred začatím obdobia pandémie.